top of page
  • X-10 blogger

„Budowanie Wspólnoty”

Zaktualizowano: 8 lis 2019

„Budowanie Wspólnoty. Paweł Adamowicz i gdańszczanie” to wyjątkowa wystawa poświęcona śp. prezydentowi Gdańska, którą przygotowała jego rodzina i przyjaciele wspólnie z miastem Gdańsk. Elementem wystawy jest instalacja plenerowa z kratownicy X-10 CROSSwire ze zdjęciami i najważniejszymi cytatami - można ją było [ 04.06.2019 - 30.08.2019 ] oglądać na Długim Targu.Wystawa „Budowanie Wspólnoty. Paweł Adamowicz i gdańszczanie” składa się z dwóch części. W Sali Zimowej Ratusza Głównego Miasta - oddziale Muzeum Gdańska - zwiedzający mogą zobaczyć pamiątki po śp. prezydencie Gdańska, takie jak jego prezydenckie biurko, strój urzędowy czy łańcuch zdobiony bursztynem, ale też inne, bardziej osobiste przedmioty, jak na przykład jego kalendarz.

Natomiast na Długim Targu, tuż przy fontannie Neptuna można zobaczyć plenerową instalację przestrzenną bazującą na konstrukcji z kratownic X-10 (także zatytułowaną „Budowanie Wspólnoty”). Ta część wystawy została otwarta we wtorek, 4 czerwca, z okazji Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku - dokładnie w 30. rocznicę wyborów z 1989 roku.


Wystawę otworzył dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski, oraz Piotr Adamowicz, brat prezydenta. Instalacja prezentuje sylwetkę prezydenta i jego relacje z gdańszczanami. Zwiedzający mogą tu zobaczyć opatrzone wybranymi cytatami zdjęcia wykonane przez fotografów w trakcie oficjalnych i nieoficjalnych spotkań śp. Pawła Adamowicza z gdańszczankami i gdańszczanami.

- Wybraliśmy 65 mniej znanych zdjęć, np. wizytę prezydenta w domach gdańszczan po powodzi w 2016 roku. Pokazują one niezwykle ważny, ludzki wymiar 21. lat jego prezydentury - mówi Janusz Marszalec z Muzeum Gdańska, kurator wystawy.


Informacje dotyczące zastosowanej konstrukcji znajdziesz na naszej stronie. Więcej zdjęć przedstawiających wystawę i moment jej powstawania i montażu możesz zobaczyć w dedykowanej galerii.77 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page